Google ADS, jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi marketingu internetowego, a rozbudowane opcje kampanii zapewniają zwiększenie popularności lub sprzedaży danego produktu diametralnie.
Na pierwszy rzut oka, samo narzędzie wydaje się stosunkowo proste, z samego faktu, że w opcjach możemy znaleźć kampanie tzw. automatyczne – przygotowane specjalnie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z Google ADS. Jednak jak mawia przysłowie „im dalej w las, tym ciemniej” tak się ma do naszych adsów. W tym artykule postanowiliśmy przedstawić 5 najczęściej popełnianych błędów w prowadzeniu kampanii ADS.
1.Brak wykluczeń w kampanii Google ADS
Często od samego początku zdajemy sobie sprawę, że dana fraza kluczowa nie przyniesie nam wymiernych korzyści. Jednak nadal ją wybieramy, co skutkuje nabijanie pustych wyświetleń, niedających nic.
Przykład:
Kuba jest właścicielem burgerowni, a we frazie w Google ADS podał mcdonalds. Niestety, główny odbiorca poszukuje w wyszukiwarce wybranej sieci restauracji i prawdopodobnie nie będzie zainteresowany opcją innego lokalu.
2.Szybka optymalizacja kampanii Google ADS.
Publikujesz swoją rozbudowaną kampanię i czekasz z niecierpliwością na pierwsze efekty. Po pierwszym dniu nie widzisz rezultatów, po czym działając pod wpływem emocji, zmieniasz diametralnie ustawienia i budżet kampanii. Niestety jest to poważny błąd! Takie działania doprowadzą wyłącznie do przepalenia budżetu. Aby wywnioskować jakiekolwiek dane potrzeba czasu i zebranie odpowiednich danych. Poczekaj tydzień lub dwa, ponieważ takie działanie może doprowadzić do momentu, w którym usuniesz frazę kluczową, która okazałaby się po miesiącu strzałem w dziesiątkę.
3.Brak konwersji Google.
Kolejnym poważnym błędem jest niepodłączenie do Google ADS – narzędzia odpowiadającego za statystyki, czyli Google Analytics. Bardzo często obserwujemy kampanie naszych klientów, gdzie nie widnieje podłączony Analytics. Bez niego możemy obserwować wyłącznie kliknięcia reklamy, bez jakichkolwiek informacji, które mogą być dla nas bardzo ważne. Np. ile czasu klient spędził na danej stronie, ile produktów przejrzał i wiele innych wartościowych informacji.
4. Nietrafiona strona docelowa
Budujemy od podstaw całą kampanię, wszystko idzie zgodnie z planem, niestety na samym końcu dodajemy nieodpowiednią stronę docelową. Dużym błędem jest odsyłanie potencjalnego klienta do strony głównej, zamiast do odpowiedniej zakładki, która dotyczy danej kampanii. Przyszły klient błądzi po nowej stronie, po czym ją zostawia, a nasz budżet na kampanie ADS zostaje po prostu przepalony.
5.Niewłaściwa lokalizacja reklam.
Prowadzisz lokalny biznes i chcesz reklamować się wyłącznie w danym mieście. Sprawdź koniecznie, czy masz ustawioną opcję lokalizacji na osoby mieszkające w danej lokalizacji. Domyślne reklamy mogą się wyświetlać osobom spoza Twojej okolicy, jeśli wyrażą nim zainteresowanie.
Podsumowując,
podaliśmy najprostsze aspekty, których należy pilnować w przeprowadzeniu poprawnej kampanii Google ADS. Zalecamy jednak konsultacje z profesjonalistami w tej dziedzinie. Pozwoli to zaoszczędzić dużej ilości pieniędzy, czasu i nerwów.